Gotland

Läänemere suurimat saart Gotlandi teavad eestlased eelkõige sealt toodud käiakivide järgi. Rootslaste jaoks on see saar aga eelkõige menukas puhkusepaik, kus käiakse nautimas nii ilusat loodust kui ka säravaid pidustusi.

Gotland, eesti nimega Ojamaa, sobib suvepuhkuseks suurepäraselt, sest seal saab mõnuleda muidu Rootsis vaid vähestes paikades leiduvatel liivarandadel. Liiv ja päike ongi ühed põhjused, miks rootslased ise suvist Gotlandi armastavad.

Kaunis Visby

Praamiga Gotlandile saabudes leiate end Visby kesklinnast ja seejärel on teil valida, kas sõita linnast välja saarega tutvuma või teha kõigepealt tiir linnas. Visby on kaunis ja huvitava ajalooga linn, mis kindlasti väärib pikemat peatust ega jäta kedagi päris külmaks.

Ürgne loodus

Visby linna kõrval väärib tähelepanu ka Gotlandi omanäoline loodus, mille poolest on saar samuti tuntud. Näiteks ei leidu Gotlandil graniitkaljusid, mida muidu kõikjal Skandinaavias näha võib - Gotlandil on nende asemel lauge paepealne.


Kuidas Gotlandile pääseb?

Gotlandile saamiseks on kõige lihtsam sõita kõigepealt laevaga Stockholmi ja sealt 60 kilomeetri kaugusel asuvasse Nynäshamni, kust väljuvad iga natukese aja tagant praamid Gotlandile. Peale selle pääseb Gotlandile praamidega, mis peatuvad lõuna pool asuvas Oskarshamni sadamas.

Et Gotland asub mandrist märksa kaugemal kui Eesti saared, kestab meresõit üle kolme tunni. Praamid on aga suured ja korralikud, neis on palju võimalusi einestamiseks ja igaüks leiab istekoha. Nii nagu Eestis, on praamide sõidugraafik ka Gotlandi ja mandri vahel suviti tihe. Piletid tasub ära osta kodulehelt www.destinationgotland.se.

Praamisadamasse saab hõlpsalt kohale ka ilma autota, sest Nynäshamni ühendab Stockholmiga kiirrongiliin. Rong väljub otse Stockholmi kesklinnast ja peatub praamiterminalist mõneminutilise jalutuskäigu kaugusel. Rongi on lubatud siseneda ka rattaga.