Södermalm - Stockholmi tahumata pärl

Sea sammud Vikingi Line'i terminalist otse üles ja kohe jõuadki veidi boheemlaslikku Stockholmi linnaossa nimega Södermalm. Siin leidub pisikesi kohalike disainerite butiigikesi, aaretest pungil kirbukaid ja retrokraami pakkuvaid mööblipoode. Tänavaid palistavad udupeened restoranid, erinevate rahvaste köögid, kohvikud - trendikad, stiilsed ja samas nii lihtsad. Södermalm annab mõnusa tõuke ja inspireerib. Olla on siin mõnus, ainult aeg kaob liigagi märkamatult.

Fotografiska

Fotografiska on muljetavaldav fotokunsti keskus kohe Viking Line'i terminali kõrval. Lisaks vapustavatele näitustele võib tunde veeta põnevas kaupluses ja ammutada ideid - siin on lõputult raamatuid, lahedaid kingitusi, mänge ja palju muudki. Viimase korruse õdusast kohvikust avanevad maailised vaated merele ja Djurgårdenile. Fotografiska avatakse juba hommikul kell 9 ja suletakse alles kell 23.

Stadsgårdshamnen 22, www.fotografiska.eu

Urban Deli

Urban Deli on ühendab endas nii toidupoe, turuhoone, pagarikoja kui restorani ja baari. Vaatamata esialgsele näivale kaosele on see mitmekülgne kontsepstsioon reaalsuses täiesti toimiv. Uksed avatakse igal hommikul kell 8!

Nytorget 4, www.urbandeli.org

Snickars Records & Konstart-galleria

Poodi on ehk veidi keeruline leida, kuid see on vaeva väärt. Siin on umbes 100 000 uut ja kasutatud vinüülplaati. Omanik Mika Snickars aitab leida just selle, mida otsid.
Siin esinevad DJd, toimuvad väiksemad kontserdid ja korraldatakse kohalike artistide plaadiesitlusi.

Hökens gata 11, www.snickarsrecords.com, www.konstart.eu

Pärlans konfektyr

Pärlans konfektyr on 1930ndate hõnguline magusatöökoda, kus valmivad eriliselt hääd, eriliselt kaunis pakendis koolakaramellid. Siin osatakse teha mahekoorest, -võist ja -suhkrust maailma parimaid ja vastupandamatuid iiriskomme. Maiustele annavad viimase lihvi krõmpsud pähklid, põnevad vürtsid ning magusad puuviljad, marjad või šokolaad.  Ka müüjad on kui aastakümnete tagusest ajast välja astunud – perfektse, ajastule kohase riietuse, soengu ja meigiga.

Nytorgsgatan 38, www.parlanskonfektyr.se

Meatball

Meatball ehk tõlkes Lihapall on Rootsi esimene toiduäri, kus valmistatakse ainult lihapalle. Lihapallid on aga täielik mahetoodang, need valmistatakse hoolikalt valitud toorainetest ning on ka gluteenivabad. Lõunaajal kubiseb poeke näljastest, maitsvaid lihapalle on võimalik osta ka kaasa.

Nytorgsgatan 30, www.meatball.se

Sneakersnstuff

Spordijalanõude paradiis asub Södermalmis! Põhjamaade suurim jooksujalanõude kauplus teeb koostööd mitme tuntud firmadega nagu Adidas, Puma, Reebok, 10-gruppen ja Karhu. Palju on ka sportlikke vabaaja- ja tänavajalatseid.

Åsögatan 124, www.sneakersnstuff.com

Judits

Judits on igale second-handist lugupidavale inimesele tõeline aardekamber. Butiiki loob sära kuldne, pruunikas ja elevandiluukarva sisustus. Pood lummab ja see võib kergesti kujuneda iga järgneva Stockholmi reisi väikeseks süütuks sõltuvuseks.  

Herr Judits seevastu pakub kvaliteetset ja kasutatud kraami trenditeadlikule mehele.

Hornsgatan 75, www.judits.se, Hornsgatan 65, www.herrjudit.se

Brandstationen

Retro ja vintage mööblile spetsialiseerunud kauplus. Siit tahaks kõike! Valikus on lampe, apteekrikappe, ent ka ehteid ja käekelli. Poeke on kindlasti külastamist väärt.

Hornsgatan 64, www.herrjudit.se/sv/vara-butiker/brandstationen/

Pop Stockholm

Stiilsed retroriided siit! Enamik riideid toodud Inglismaalt.

Skånegatan 73, www.popstockholm.se