Bommarsund Aland

Kuhu minna, mida teha?

Ahvenamaa loodus lausa lummab oma iluga. Iga aastaaeg pakub loodusrahu nautijale omaette elamust.

Saarestiku pealinnast Mariehamnist on aastatega saanud turistide magnet. Külastajatele pakutakse siin rohkelt kõikvõimalikke vaba aja veetmise võimalusi. Lisaks on siin hulgaliselt mõnusaid väikseid poekesi, kohvikuid, restorane ja hotelle igale maitsele ja vajadusele.

Linnast tasub kindlasti teha väike retk ka maale. Sõitke rattaga või sõudke saarestikus paadiga ning rentige endale väike suvemajake mere ääres.
Ahvenamaa loodus pakub seiklust nii maal kui merel – võite minna kanuumatkale ja kui otsustate minna kala püüdma, saate siit oma suve parima saagi. Siin võite ujuda nii palju kui süda lustib või ronida kõrgele kaljude otsa- võimalused on piiramatud!

Kastelholmi loss

Üks huvitavamaid vaatamisväärsusi Ahvenamaal on Kastelholmi loss, mis on ehitatud purjetamiseks sobiva lahe äärde, kuid siiski kaugemale peamistest laevateedest. Päris alguses oli loss igast küljest veega ümbritsetud ja Slottssundeti lahe järsud kaldad pakkusid head looduslikku kaitset. Kuningas Gustav Vasale meeldis näiteks Kastelholm nii väga, et ta elas 1556. aastal ise paar kuud lossis. Hiljem andis ta residentsi oma nooremale pojale Johanile, kes pidas lossitornis vangis oma venda Erik XIV-t. Loss sai kannatada suures tulekahjus 1745. aastal ning pärast seda hakkas kiiresti lagunema. Tänaseks päevaks on lossis tehtud palju restaureerimistöid, saab külastada vanu kambreid ja turnida müüridel. Kõrgematest punktidest avaneb suurepärane vaade Ahvenamaa maastikule.

Jan Karlsgågeni vabaõhumuuseum

Lossi kõrval asub Jan Karlsgågeni vabaõhumuuseum, kus saab näha, milline oli 19. sajandi
Ahvenamaa talu. Tegemist ei ole algupärase talukohaga, küll on aga ehtsad kõik hooned, mis on sinna Ahvenamaa eri paigust kokku toodud.
Hoonete vahel on aasta ringi püsti värvikirevate kroonidega meiupuu ehk jaanisammas. Ahvenamaal jaaniõhtul lõket ei tehta, kombeks ongi püstitada selliseid sambaid – neid näeb pea igas Ahvenamaa külas.

Vabaõhumuuseumi üks osa on ka vanglamuuseum Vita Björn. Vanas arestimajas saab tutvuda sellega, kuidas on Soome vangikongid eri aegadel välja näinud.

Bomarsundi kindlus

Täiesti erilise elamuse pakub Bomarsundi kindlus, mis on suurim Ahvenamaale ehitatud sõjaline objekt. Kindluse jalamilt avaneb kirjeldamatu vaade lahesoppidest ja väikestest saartest koosnevale vesisele saarestikule.

Bomarsundi peakindlusest läände rajati uhke Skarpansi asula. Sirgete tänavate ääres seisid reas aedadega ümbritsetud elumajad, poed, apteek, kool ja võõrastemaja. Seal elasid Vene ohvitserid oma peredega ja loomulikult kaupmehed. Majade vundamendid on alles ning varustatud infoviitadega. Vene kogukond mõjutas ka kohalike elanike kõnepruuki – vene keelest tulnud sõnad on tarvitusel tänapäevani.